
A foltos (tiger) minta genetikai titkai és veszélyei
A foltos (tiger, dapple) tacskók lenyűgöző színezetükkel gyakran vonzzák a figyelmet, ám a jellegzetes minta nem csupán esztétikai kérdés. A merle gén felelős a foltos mintáért, amely nemcsak a szőrzetet, hanem az egészséget is befolyásolhatja. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a foltos (tiger) tacskók genetikai hátterét, öröklődését és a tudatos tenyésztés fontosságát.
A foltos tacskó minta genetikai háttere
A foltos (tiger) tacskók mintázatáért a Merle gén felel, amely tudományos kutatásokban az M betűvel jelölt. Ez a gén okozza a szőrzet foltos, foltszerű színvesztését (hígulását), amely minden alapszínt érinthet. Érdekesség, hogy vörös és krém (itthon nem elfogadott) színű kutyáknál a minta felnőtt korban alig vagy egyáltalán nem látható.
Hogyan öröklődik a foltos minta?
A Merle gén domináns öröklődésű, ezért ahhoz, hogy egy kiskutya foltos legyen, legalább az egyik szülőnek foltosnak, tiger/dapple mintázatúnak kell lennie.
- “mm” – A kutya nem foltos.
- “Mm” – A kutya foltos, tiger, dapple.
- “MM” – Ez az úgynevezett dupla foltos (double dapple) állapot, amely súlyos egészségügyi problémákkal jár.
A dupla foltos tacskók egészségügyi kockázatai
Amennyiben két dapple kutyát pároztatnak, a kiskutyáknál 25%-os esély van arra, hogy dupla foltos (MM) születik. Ez a genetikai kombináció komoly problémákat okozhat:
- Süketség
- Szembetegségek: csökkent szemnagyság vagy a szemek hiánya
- Látásromlás
Ezen okok miatt tilos két foltos tacskót pároztatni, mivel a dupla foltos egyedek élete gyakran súlyosan korlátozott lesz.
A foltos minta és a szemszín kapcsolata
A Merle gén nemcsak a szőrzetet, hanem a szem pigmentációját is befolyásolhatja, amely eredményezheti a következőket:
- Kék szem vagy felemás szemek (két különböző színű szem).
- Pigmenthiány a szem környékén.
Ez a jelenség a dapple kutyák egyik jellegzetessége, és különösen a fekete vagy csokoládé alapszínnel kombinálva látványos.
Miért kell óvatosnak lenni a vörös és krém színű tacskóknál?
A vörös (red) és krém színű tacskók esetében a foltos mintázatot nehezebb felismerni. A vörös dapple/tiger vagy krém dapple/tiger kutyák kinézete könnyen összetéveszthető a shaded red/cream (árnyalt vörös vagy krém) színnel.
Ez azt jelenti, hogy:
- Véletlenül pároztathatják őket más foltos kutyákkal, ami dupla foltos utódokat eredményezhet.
- Az “ee red” (ee vörös) gének képesek elfedni a foltos mintát, ezért a kutya látszólag egyszínű marad. Az ilyen kutyákat “fantom” vagy “kriptikus merle” egyedeknek nevezik, mivel rejtett foltos géneket hordoznak.
A foltos tacskók színei
A tacskóknál a foltos mintázat minden alapszínen megjelenhet:
- Fekete-cser foltos (Black and Tan Dapple)
- Csokoládé-cser foltos (Chocolate and Tan Dapple)
- Fekete-krém foltos (Black and Cream Dapple)
- Vörös foltos (Red Dapple)
Fontos, hogy tenyésztés során a színpárosítások megfelelő ellenőrzése kiemelten fontos, hogy elkerüljük a dupla foltos egyedek létrejöttét.
A tudatos tenyésztés fontossága
A foltos tacskók gyönyörű és különleges külsejükkel vonzó társak lehetnek, ám a genetikai hátterük alapos ismerete nélkülözhetetlen a felelős tenyésztéshez. A dupla foltos kiskutyák elkerülése érdekében soha ne pároztassunk két dapple mintázatú kutyát. Vörös és krém színű tacskók (a krém hazánkban nem elfogadott szín) esetén mindig legyen körültekintő a tenyésztő, mivel a rejtett mintázat problémákat okozhat a későbbi generációkban.